ذوق نظر، جهانی تازه‌تر
چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۵
زیبایی های لبنان - غار جعیتا ...  

 

اگر گذرتان به کشور زیبای لبنان افتاد حتما بازدید از یکی از زیباترین غارهای جهان را در برنامه خود بگنجانید . این غار که جعیتا (Jeita Grotto ) نام دارد در 18کیلومتری شمال بیروت و در مسیر شهر زیبای جونیه واقع شده است.
غار جعیتا در این در میان کوههای سرسبز و چشم اندازهایی قرار گرفته است که شما را محسور زیبایی های شگفت انگیز خود می کند. غار جعیتا در دو طبقه با نام غار علیا و غار سفلی یا غار آبی است. غار علیا در سال 1958م کشف و در سال 1969 جهت استفاده بازدیدکنندگان آماده گشته است. این غار بزرگ دارای استلاگمیت و استلاکتیت های بزرگ و زیبایی است. و با نصب چراغهای روشنایی و نورپردازی، دیدن و طی کردن مسیر 750 متری آن را برای بازدید کنندگان جذاب نموده اند .
از نکات جالب وجود چشمه ای در غار است که بدان چشمه آرزوها نام نهاده اند و بازدیدکنندگان بر اساس اعتقادی معتقدند این چشمه همچون چشمه ای که در روم وجود داشته است آرزوهایشان را بر آورده می سازد و برای بر آورده شدن آرزوویشان به داخل چشمه سکه می ریزند.
غار آّبی که در 1836 میلادی کشف و از سال 1958 برای بازدید کنندگان گشوده شده است رودخانه ای با نام الکلب در حال جریان است و بازدید از این غار با قایق صورت می گیرد و از این جهت شبیه غار علی صدر همدان می باشد.
برای رفتن به غار علیا باید سوار تله کابینی شد که از میان جنگلی زیبا میگذرد که عبور رودخانه ای از میان این جنگل تله کابین سواری را برای شما جذاب و دل انگیز می کند.
بعد از بازدید از غار علیا شما به سالن سینمایی می روید و به تماشای فیلمی از تاریخچه غار می نشینید. رفتن شما از غار علیا به غار سفلی با قطاری است که این مسیر را می پیماید.
در کنار این غار رستورانها و مراکز بازی و سرگرمی برای بچه ها و مراکز فروش صنایع دستی، کتاب و سی دی و به فعالیت مشغولند. همچنین یک باغ وحش و یک روستای کوچک ( ساخته شده از ماکت خانه های روستایی در میان جنگل ) نیز برای بازدید وجود دارد.

عکس های زیر حاصل این بازدید می باشد.